ROŚLINY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Rośliny dla początkujących. Nasza przygoda z roślinami zaczęła się 3 lata temu, kiedy okazało się, że for.restowe miski dobrze sprawdzają się jako doniczki. Później pojawił się lokal z ekspresem do kawy, którą obdzielamy naszych klientów do teraz. Skoro pod ręką mieliśmy stosy doniczek (już z prawdziwego zdarzenia), a w lokalu zostało jeszcze sporo miejsca, pomyśleliśmy o sprowadzeniu kilku roślin – tak, aby kupujący mogli wychodzić od nas z całym kompletem. A kiedy już nabijaliśmy na kasę pierwsze transakcje, ze strony kupujących pojawiały się pytania o to, jak o taką roślinę należy dbać. I tutaj, przyznamy szczerze, nie mieliśmy gotowych odpowiedzi. Po trzech latach ciągłej nauki jesteśmy już dużo bardziej świadomi i wyposażeni w niezbędną wiedzę, którą chętnie się podzielimy.

Jeśli marzycie o stworzeniu własnej miejskiej dżungli, polecamy pierwszy odcinek z naszego przewodnika. Na początek mamy dla Was rośliny dla początkujących, czyli instrukcję obsługi najmniej opornej i uciążliwej zieleni.

Jakie rośliny są mało wymagające?

Crassula

Nazywana też Drzewkiem Szczęścia, jest wieloletnią rośliną doniczkową. Jej nazwa wiele obiecuje, a jeśli zastosujecie się do kilku wytycznych, spełni się przynajmniej część obietnicy. Crassula jest łatwa w uprawie, tolerancyjna na zaniedbania i przesuszenia. Jej przycinanie powoduje prawie zawsze pojawienie się dwóch nowych liści z pąka poniżej miejsca cięcia – szybko się regeneruje, dlatego też często jest wybierana przez początkujących na drzewko bonsai. Dobrze znosi suche powietrze.  Wiosną i latem wymaga częstszego podlewania, ale radzi sobie bardzo dobrze przy niedoborach wody. W zimie przed podlewaniem należy odczekać aż podłoże dobrze przeschnie. Jej ulubione miejsce to dobrze nasłoneczniony parapet, a latem śmiało można wystawiać ją na balkon.

Nasłonecznienie: 3/3

Podlewanie: 2/3

 

 

Aloes

Kojarzony najczęściej z funkcjami leczniczymi i zdrowotnymi bywa podejrzewany o upodobanie do wysokich temperatur i suchego powietrza. W jego miąższu znajduje się cała kopalnia minerałów: witaminy A, C, E i B, potas, magnez, fosfor, cynk, miedź. Dzięki temu aloes może być używany do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, chorób skóry (trądziku, oparzeń, gojących się ran). Roślina świetnie poradzi sobie w warunkach domowych (nawet wtedy, gdy o nim na pewien czas zapomnimy). Potrzebuje co prawda wiele światła, ale przed kolejnym podlewaniem polecamy wręcz całkowicie przesuszyć podłoże w doniczce.

Nasłonecznienie: 3/3

Podlewanie: 1/3

Drzewko szczecia, Aloes

1, 2 – Drzewko Szczęścia, u nas spełnia wszystkie życzenia
3, 4 – Aloes, szczególnie przydaje się na wypadek poparzeń skóry

Kaktusy

Jak sugerują ich wystające ciernie, są bardzo niedelikatne. Doskonale nadają się dla początkujących miłośników zieleni. Poza tym, wybór kaktusów jest naprawdę olbrzymi i każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo lubią dobrze nasłonecznione stanowiska i umiarkowane podlewanie. Polecane dla okresowych podróżników. Podobnie jak sukulenty, kaktusy są przyzwyczajone do ziemi ubogiej w składniki mineralne i taką najlepiej zapewnić im w doniczce. Do takiej ziemi dobrze jest dodać gruboziarnisty piasek, który sprawi, że podłoże będzie jeszcze bardziej przepuszczalne.

Nasłonecznienie: 3/3

Podlewanie: 1/3

 

Dracena

Odporna na niesprzyjające warunki – lubi jasne stanowiska, ale dobrze poradzi sobie też w półcieniu. Problemy z nią mogą pojawić się jedynie, gdy postawimy ją na prażącym słońcu. Musi być podlewana raz w tygodniu, a w zimie jeszcze rzadziej. Objawem przelania będą gnijące liście lub łodyga.

Nasłonecznienie: 2/3

Podlewanie:2/3

jak dbac o rosliny

1, 2 – sukulenty, których ogromny wybór na rynku czasami miesza nam w głowie
3, 4 – kaktus o wdzięcznej nazwie „Pałczak”

Nolina

Dzięki umiejętności magazynowania wody w zgrubiałej łodydze (stąd też charakterystyczna nazwa, noga słonia) nie wymaga szczególnej opieki. Dobrze znosi suche powietrze i poradzi sobie nawet w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Wzbrania się przed częstym podlewaniem. Jest doskonałą rośliną dla zabieganych i często zapominających o podlewaniu osób. Nie oczekujcie jednak, że wystrzeli pod sufit. Rośnie bardzo powoli, ale jeśli nie zostanie zaniedbana, będzie z Wami przez wiele lat.

Nasłonecznienie: 1/3

Podlewanie: 1/3

 

Scindapsus

Podobny do bluszczu, w zależności od odmiany możecie wybrać między nakrapianymi lub smugowatymi liśćmi – białymi lub żółtymi. Im bliżej postawicie je słońca, tym liście będą jaśniejsze i będą miały więcej palm. Jeśli powietrze okaże się zbyt suche, Scindapsus da o tym znać zwijając swoje liście w ruloniki. Scindapsus rośnie bardzo szybko, nawet do 50 cm rocznie. Idealne dla Scindapsusa będą wiszące doniczki, dzięki którym pędy popłyną do samej ziemi.

Nasłonecznienie: 1/3

Podlewanie: 3/3

Zamiokulkas

Potocznie nazywany żelazną rośliną ma skromne wymagania. Może stać w cieniu, a najlepiej odnajduje się w miejscach półcienistych. Zaszkodzić mu może jedynie ostre słońce, które sprawi, że jego listki zaczną brązowieć. Ze względu na umiejętność gromadzenia wody w listkach, dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie, a najlepiej, jeśli w jego doniczce będzie wilgotne, nie mokre podłoże. Zachowa nienaganny wygląd nawet po 2-3 miesiącach bez podlewania!

Nasłonecznienie: 2/3

Podlewanie: 1/3

 

1, 2 – Nogi Słonia
3, 4 – Scindapsus w naszej wiszącej doniczce do kupienia tutaj 

Zajrzyj także tutaj ... :)