JAK PIELĘGNOWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE?

Pielęgnacja roślin doniczkowych – wprowadzenie

Każda roślina doniczkowa ma swoje dobre i złe dni. Natura ma to do siebie, że czasami czyni nasze życie interesującym – na przykład wtedy, gdy mimo tej samej częstotliwości podlewania i nasłonecznienia, ukochana Monstera marnieje w oczach. Pamiętajmy, że rośliny to naturalne zjawiska (i wydaje nam się, że mają swoje charaktery), dlatego objawy chorób, infekcji i ich gorsze dni są jak najbardziej zrozumiałe. Nasi zieloni przyjaciele będą szczególnie wrażliwi w okresie jesienno-zimowym. Wtedy bardzo ważne jest to, żeby mieć je na oku, zdiagnozować problem i szybko wyleczyć. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam jak poprawnie reagować na pierwsze symptomy niepowodzenia w uprawie. 

Jak rozpoznać, że roślina doniczkowa marnieje?

Czasami nie da się tego przeoczyć. Wtedy, uwaga, nie panikujemy! Najwidoczniej istnieje jakaś przyczyna, dla której zieleń nie zieleni się tak jak powinna. Najczęściej chodzi o przelanie (za dużo wody/za częste podlewanie/za częste podlewanie zbyt dużą ilością wody) albo przesuszenie (podlewanie niewystarczającą ilością wody/za rzadkie podlewanie/ za rzadkie podlewanie niewystarczającą ilością wody). Inne czynniki wpływające na dobrostan roślin to złej jakości grunt albo zła cyrkulacja powietrza. Zmiany, które powinny niepokoić znajdują się w ziemi, na liściach albo… w innym niż dotychczasowe zachowaniu. Cierpiąca roślina może przestać się rozwijać w dotychczasowym tempie. Niezawodny sposób na zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości to porównanie wyglądu rośliny z jej zdjęciem zrobionym w dniu, w którym do nas trafiła (i kolejna wymówka do poszerzania folderu ze zdjęciami zielonych przyjaciół!)

 

1 – Bad hair day? W tej doniczce nie da się wyglądać źle!
2 – Dużo za dużo słońca. Uspokajamy – roślina jest na dobrej drodze do zdrowia.
3, 4 – Ostateczna akcja ratunkowa – przesadzanie! 

Co robić, gdy widać że z rośliną dzieje się coś złego?

Jeśli Twoja doniczka ma niezadowolonego mieszkańca, nie wyrzucaj go, tylko otocz jeszcze większą czułością! Oto lista sześciu kroków do udzielenia pierwszej pomocy chorej roślinie. 

  1. Wyczyść roślinę – jeśli nie ma warstwy ochronnej (to taki meszek przypominający kurz), przetrzyj jej liście, oczyść wnętrze doniczki z przyschniętych liści. 
  2. Regularnie odwracaj doniczkę w stronę słońca 
  3. W razie infekcji odetnij chore gałązki!
  4. Na wzmocnienie odporności dodajemy też do ziemi trochę oleju z melii indyjskiej (neem oil) do kupienia w sklepach bio.
  5. Zainfekowane gałęzie i liście od razu wyrzuć do kosza! w żadnym wypadku nie wrzucaj ich do kompostownika, bo zaraza znowu zaatakuje. Pamiętaj też o tym, żeby myć przyrządy stosowane do opieki nad chorą rośliną. 
  6. Część problemów może być spowodowana małą cyrkulacją powietrza. Raz dziennie otwieraj wszystkie okna i drzwi w domu. 

Przesadzanie roślin do doniczek

Nie pozbywaj się usychających lub więdnących roślin! Ratuj co się da, nawet w przypadku uporczywej infekcji!

A jeśli to nie pomoże?

Na każdy problem jest rozwiązanie. Porównaj zaobserwowane przez nas najczęściej spotykane objawy z tymi, które występują w przypadku Twojego przyjaciela i zastosuj się do naszych rad!

Przypalone liście – za wysoka ekspozycja na słońca, usuń roślinę w bardziej zaciemnione miejsce

Podwiędłe liście – roślinie może być za gorąco i jest za bardzo nasłoneczniona. Pomyśl o przeniesieniu jej w inne pomieszczenie. Po prostu ją przenieś. 

Żółte i opadające liście – roślina jest za bardzo nasłoneczniona.

Brązowe końcówki liści – suche powietrze i za mało wody, upewniaj się, że ziemia jest wilgotna.

Opadające, zwijające się liście – albo za dużo, albo za mało wody. Nie narażaj swojej rośliny na długie okresy suszy i nie zostawiaj jej bezpośrednio w wodzie. Pamiętaj, żeby jej ziemia była wilgotna. 

Gnijące korzenie – roślina za często jest nawadniana. Pozwól jej wyschnąć zupełnie i nie wstawiaj do wody. 

Ziemia nie wsiąka poprawnie wody – ziemia jest bardzo złej jakości. Przesadź zieleń do nowej doniczki i zadbaj o odpowiedni grunt. 

Roślina rośnie za szybko, ma zdeformowane liście – temperatura nie jest odpowiednia. Przenieś ją do zimniejszej/cieplejszej lokalizacji w mieszkaniu, zgodnie ze wskazówkami odpowiednimi dla gatunku. 

Więdnięcie – temperatura jest za wysoka dla tej rośliny, przenieś ją w chłodniejsze miejsce.

Żółte i brązowiejące liście – brak potasu w ziemi, dodaj odpowiedni nawóz (do zdobycia w specjalistycznych sklepach ogrodniczych).

Żółte liście, w których pozostają zielone żyłki – niedobór żelaza, dodaj płynny siarczan żelaza dostępny w sklepach ogrodniczych.

Bakteryjna zaraza – małe, jasnozielone kropki przypominające wysypkę na liściach powodujące więdnięcie. Jak najszybciej pozbądź się zainfekowanych liści i gałązek, nie zraszaj rośliny i ogranicz nawadnianie. 

Wilgotne, gnijące i czarniejące korzenie – zastosuj naturalny środek przeciwgrzybiczny. Roztór uzyskany po wymieszaniu 2 szklanek wody, 1/2 płynu do mycia naczyń, 1 łyżeczka oleju z melii indyjskiej wlej do spryskiwacza i rozpyl na liściach. Unikaj przelewania.

Biało-szary nalot na liściach – w tym przypadku też zastosuj naturalny środek przeciwgrzybiczny. 

Zajrzyj także tutaj ... :)