KOPENHAGA W 3 DNI

Z zamiłowaniem do skandynawskiego stylu i w poszukiwaniu kolejnych inspiracji ruszyliśmy ostatnio do stolicy Danii, Kopenhagi. Co najbardziej rzuciło nam się w oczy? Świetna estetyka Duńczyków widoczna nie tylko w architekturze i wystroju wnętrz, ale też w ich kapitalnych ubraniach i sposobie życia. Poza tym, wrażenie robi infrastruktura miasta uszyta pod potrzeby cyklistów, no i ta ilość rowerów! Ostatnie i niestety nie mniej ważne – bardzo wysokie ceny. Część for.restowej rodziny przygotowała dla Was krótki spis miejsc, które najbardziej zapadły nam w pamięć i pytań, na które sami poznaliśmy odpowiedź podczas tej podróży.

Gdzie się zatrzymać w Kopenhadze?

Najmodniejsza ostatnio dzielnica to Vesterbro i tam najlepiej szukać noclegu. Polecamy z odpowiednim wyprzedzeniem przeczesywać pokoje lub mieszkania na Airbnb, ponieważ jest to najtańsza opcja. Jeśli jednak chcecie zaszaleć, koniecznie sprawdźcie jeden z hoteli Guldsmeden. Tutaj na śniadania przychodzą nawet lokalsi. Nie przestraszcie się, jeśli w oknach (nawet w sypialni) nie znajdziecie… firanek! To urok skandynawskiej kultury – pełna transparentność :D

 

1, 2 – wnętrze naszego mieszkania znalezionego na Airbnb
3,4 – półki gospodarzy wręcz uginały się od książek o roślinach

Co robić w Kopenhadze?

Jednym z najczęściej odwiedzanych punktów turystycznych są ogrody Tivoli. Wstęp na ich teren kosztuje około 70 zł, a na miejscu poza typowymi dla parków alejkami z ławkami i zielenią znajdziecie wiele stoisk z jedzeniem, restauracje, kawiarnie i muzykę na żywo. Inne, dodatkowo płatne, atrakcje to liczne kolejki i roller coastery. A jeśli zaplanujecie swoje odwiedziny wcześniej, traficie na pokaz baletowy, spektakl teatralny.  Aby skorzystać z tych rozrywek potrzebne Wam będą kupony dostępne w automatach na całej powierzchni parku.

 

Nyhavn, siedemnastowieczna dzielnica położona nad sztucznym kanałem. To tutaj znajdziecie symbol Kopenhagi – posąg syrenki. Przechadzając się po okolicy poczujecie też bajkowy nastrój, który niewątpliwie wpłynął na mieszkającego tu kiedyś Hansa Christiana Andersena.

 

Ogród Botaniczny

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy ominęli prawdziwą dżunglę w sercu takiego miasta! Odwiedziny w Ogrodzie Botanicznym są darmowe. Traficie tutaj na roślinność z 1815 roku, imponującą palmiarnię i dużo, dużo szklarni.

1, 2 – Ogród Botaniczny
3, 4 – bajeczny kanał Nyhavn

Louisiana

To muzeum sztuki współczesnej jest oddalone o godzinę drogi na północ od Kopenhagi. Wstęp kosztuje około 75 zł, a w ciągu całego roku odbywa się tu około ośmiu wystaw. Kolekcja muzeum należy do bardzo bogatych – ma w zbiorach 3500 dzieł. Polecamy jako wspaniałe przeżycie dla wielbicieli sztuki i kultury, a dla pozostałych będzie to piękna podróż wzdłuż wybrzeża.

 

1, 2 – Louisiana Museum of Modern Art.
2, 3 – Duńczycy uwielbiają zieleń tak jak my :)

Gdzie zrobić zakupy w Kopenhadze?

Aby wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, powinien powstać osobny blog traktujący tylko i wyłącznie o małych, lokalnych sklepikach, których w Kopenhadze jest całe mnóstwo. Ze względu na ograniczenia przedstawimy tylko kilka z tych, które najbardziej nam się spodobały:

1 – piękny butik Vanishing Point, 2 – produkty HAY (kochamy tę markę!)
3 – Stilleben, gdzie znaleźliśmy wiele wspaniałych inspiracji,
4 – uwielbiana przez nas estetyka prostych rzeczy codziennego użytku

Gdzie zjeść w Kopenhadze?

Jedzenie w restauracjach i knajpach w stolicy Danii jest niesamowicie drogie. Za danie główne i piwo w tańszej restauracji zapłacimy około 100 złotych, a im wyższy standard, tym drożej. Na śniadanie polecamy cynamonowe bułeczki Kanelsnegle dostępne w każdej piekarni albo wizytę w kultowej śniadaniowni

Jak się przemieszczać?

Komunikacja miejska w Kopenhadze jest – jak i reszta – czysta, zadbana i… droga. Warto zastanowić się nad wypożyczeniem roweru na czas pobytu. Infrastruktura pod tym kątem jest kapitalnie rozwinięta – nie bez powodu jest to najczęściej wybierany przez Duńczyków środek transportu (uwaga – niezależnie od pory roku!).

1, 2 – skandynawska prostota smaku
3 – rower to bezkonkurencyjny środek transportu w Kopenhadze
4 – jeden z wielu uroczych zaułków miasta

Gdzie wypić kawę?

Skandynawski styl kawy niedawno stał się rozpoznawalny i powszechny nie tylko w Europie, ale też w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Skandynawska kawa jest słabiej wypalana niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, dzięki czemu jej smak znajdujemy w samym ziarnie, a nie w intensywnym jego wypaleniu. Duńczycy znają się na rzeczy – tytuły najlepszych baristów świata regularnie trafiają do Duńskich specjalistów w tej dziedzinie, a tak samo dobrą kawę można dostać nie tylko w kawiarniach, ale też sklepach spożywczych i pralniach.

Uważane za najlepsze i sprawdzone przez nas lokale to: Atelier SeptemberThe Coffee Collective (pod tym linkiem kryje się ich sklep online) i Café Europa.

A Wy, co najlepiej wspominacie ze swoich skandynawskich podróży? Może dopiero się tam wybieracie i macie jakieś pytania? Piszcie w komentarzach, a chętnie odpowiemy :)

 

 

 

 

 

Zajrzyj także tutaj ... :)