ODETCHNIJ PEŁNĄ PIERSIĄ / VOL. 1

Zanieczyszczenia powietrza to istna zmora. Szkodzą środowisku i są przede wszystkim groźne dla zdrowia człowieka. Problem z jakością powietrza występuje w znacznej części Europy, w szczególności na obszarach dużych miast, gdzie normy stężenia zanieczyszczeń są notorycznie przekraczane :( Nieubłaganie, co wszyscy widzimy i czujemy z każdym dniem coraz bardziej – idzie zima, a z nią wszech obezwładniający smog. Co gorsza, nie jesteśmy w stanie zaobserwować objawów świadczących o szkodliwości tych niebezpiecznych związków na nasz organizm, dopiero w dłuższej perspektywie dają o sobie znać. A co najbardziej szkodzi nam w mieszkaniu? Cóż, nie chcemy straszyć, ale przecież nawet tkaniny i papier biurowy są w stanie wywołać u człowieka reakcje alergiczne. A dalej? Dalej jest już tylko gorzej…

Jednak jest światło w tunelu! Otóż my – for.rest design, agencja kosmiczna NASA i cały legion roślin przychodzimy z pomocą! Ale po kolei :-)

O roślino! Oczyść tę ciężką atmosferę!

O tym co tam wiruje i psuje

Wśród szkodliwych związków usuwanych przez rośliny znajdują się:

  • Formaldehyd – często znajduje się w kosmetykach, m.in. w lakierach do włosów czy paznokci oraz w dezodorantach
  • Ksylen – często występuje w lakierach, impregnatach i innych substancjach konserwujących drewno
  • Benzen – jeden z najbardziej szkodliwych związków znajdujących się w klejach i lakierach
  • Trichloroetylen – składnik klejów i preparatów do usuwania farby
  • Toluen – znajduje zastosowanie jako surowiec i rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu organicznego, farmaceutycznego oraz przy produkcji barwników, detergentów i perfum
  • Smog elektromagnetyczny – czyli promieniowanie urządzeń elektrycznych. Osłabia koncentrację i ogólną odporność organizmu, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów,
  • Odchody roztoczy – zawierają aktywne enzymy proteolityczne powodujące m.in. silne alergie
  • Nikotyna i substancje smoliste
  • Amoniak 
  • Tlenek węgla 

O tym co zielone i filtruje

W wyeliminowaniu z mieszkania niektórych składników smogu oraz innych toksyn mogą pomóc rośliny doniczkowe. Pod koniec lat 80-tych NASA zajęła się badaniem wpływu roślin na stan powietrza i opublikowała listę gatunków najlepiej radzących sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Ponadto badania wykazały również, że niektóre z nich oczyszczają powietrze, a dodatkowo poprawiają nasze samopoczucie, obniżają poziom stresu i zwiększają naszą produktywność.

Oto niektóre z nich:

Aloes

Wiele osób zna Aloes z jego właściwości leczniczych. Jego grube liście zawierają galaretowatą, bezbarwną substancję łagodzącą skutki oparzeń czy doskonale nawilżającą skórę. Pomoże utrzymać twój dom wolny od benzenu.

Aloe variegata – jedna z najpięknieszych odmian do uprawy – w naszej małej doniczce igiełkami ;-)

Paproć (Nefrolepis wyniosły)

Paprotka to roślina dyktator – znajdziemy  ją w wielu domach, szkołach i urzędach :D  Trudno się dziwić, jej bladozielone, pierzaste liście są naprawdę piękne i dostępne w wielu odmianach. Nie jest zbyt kapryśna i bardzo łatwo dostępna. Usuwa ksyleny i formaldehyd.

Paproć lubi regularne podlewanie i zraszanie – latem nawet codzienne!

Zielistka

To jedna z najłatwiejszych roślin pod względem pielęgnacji. Nie ma specyficznych wymagań. Jeśli odpowiednio zadbamy o dobrą wilgotność powietrza zapobiegniemy brunatnieniu brzegów liści – co zdaje się być jedyną przypadłością tej rośliny. Jej liście pochłaniają wiele substancji, a przede wszystkim formaldehyd i benzen.

Zielistka i nasza duża dziewczynka :-)

Bluszcz

Podstawowa zasada pielęgnowania bluszczu brzmi: im bardziej zielone liście, tym bardziej cieniste i tym chłodniejsze stanowisko, im barwniejsze liście, tym więcej światła i ciepła. Nic dodać, nic ująć. Absorbuje formaldehyd.

Czy wiecie, że bluszcz znano już w starożytności, ale jego pochodzenie pozostaje do dziś niewyjaśnione…

Aglaonema

Aglaonema  to roślina wysoce dekoracyjna, z kilkoma odmianami o pięknych, błyszczących liściach w kolorystyce od ciemnej zieleni po srebro, a czasem nawet z elementami czerwieni. Podobnie jak paproć walczy z ksylenami i formaldehydem.

Uwaga! Soki aglaonemy zawierają substancję podrażniające skórę i śluzówkę.

To tylko część tych niesamowitych zielonych istot. Listę kolejnych gatunków roślin oczyszczających powietrze zaprezentujemy rychło w kolejnym poście o tej tematyce. Stay tunned ;-)

AP

Zajrzyj także tutaj ... :)