ROŚLINNA REKRUTACJA

Znacie to? Chcesz kupić nową roślinę do swojej domowej dżungli. W internecie znalazłeś ostatnio śliczną alokazję z prążkowanymi łodygami, ale czy przypadkiem ta roślina nie potrzebuje dużo światła? Słońce w Twoim domu to rzadki gość… A może to Twoja pierwsza roślina i po prostu chcesz się dobrze przyszykować do nowej roli – opiekuna zielonej istoty :) Jak się do tego zabrać?
Pomożemy Wam odnaleźć w się w tych  przygotowaniach i zrobić przemyślane zakupy, tak, aby Twoja nowa roślina trafiła na idealne dla siebie warunki, a Ty byś mógł długo cieszyć się jej pięknem i towarzystwem.

Na kwietniku na stoliku czy na ścianie na makramie? ;P

Co mamy

Będąc w domu zastanów się, w którym miejscu chciałbyś postawić roślinę. Pomyśl, który kąt, regał lub parapet Twoim zdaniem wygląda pusto i zyskałby na odrobinie zieleni. Zrób zdjęcie temu miejscu, obszerne, tak żeby było widać podłogę i sufit, otoczenie wokół (kaloryfer, okno). Zastanów się jakie nasłonecznienie ma to pomieszczenie – czy jest to północ, południe a może wschód lub zachód. Wybierając się do kwiaciarni i pokazując sprzedawcy takie zdjęcie, w dużym stopniu ułatwiasz właściwe doradztwo :)


Widok na cały pokój lub balkon jest ok.


1 – tak, 2 – nie

Może to być także zdjęcie samego punktu, w którym roślina ma się pojawić, ale pamiętaj by na zdjęciu był widoczny także obszar wokół.

1 – tak, 2 – nie ;)

Co chcemy

Teraz zastanów się jaki kształt ma mieć Twoja wymarzona roślina. Czy ma być duża czy raczej mała? Czy ma być w formie drzewa, a może bardziej kolista? A może zawsze chciałeś mieć  jakiś wiszący i pnący okaz? A liście – duże liście czy lepiej gęste, a drobne? Pomoże Ci to lepiej sobie wyobrazić jak chcecie żeby wyglądał Twój zielony kącik i tym samym będzie Ci łatwiej poczuć pewny grunt pod nogami po przekroczeniu sklepu z roślinami. Kiedy dojdziesz do siebie po pierwszej ekscytacji, będziesz dalej wiedział czego szukasz, a kompulsywne zakupy nie będą Ci straszne.

1 – bluszcz, 2 – alokazja zebrina,
3 – paproć, 4 – aglaomena

Co możemy dać

Najważniejsze jeszcze przed nami. Podejdźmy do tematu realnie. Jak często będziemy pamiętać o roślinie? Czy będziemy ją podlewać regularnie, czy absolutny maks dla nas to co 2 tygodnie? Czy zraszanie rośliny to już za dużo? Czy będziemy zraszać roślinę, podcinać ją? A możemy chcemy taką, która nie wymaga od nas żadnej uwagi? Roślina może mieć dobrej miejsce, ale to od nas zależy czy będzie pięknie rosła. Pozostawiona sama sobie bez naszej pielęgnacji szybko zmarnieje. Są jednak pewne gatunki dużo bardziej wytrzymałe chociażby na przesuszenia. Dlatego też tak ważne jest, aby szczerze zastanowić się nad tym jak bardzo jesteśmy w stanie się zaangażować.

Sukulenty lubią parapety i mało wody :)

 

Zakupy w trzech krokach

Zrób zdjęcia, wydrukuj i wypełnij nasz kwestionariusz. Jest on dla Ciebie, ale możesz jak najbardziej zabrać go ze sobą do nas na Nabielaka lub innej kwiaciarni – będzie Wam dużo łatwiej wspólnie odnaleźć dla Ciebie „tę jedyną” ;)

pobierz tutaj

AP

Zajrzyj także tutaj ... :)